Ev / Hastalıklar / Şark Cibanı Nedir Kimlerde Görülür Ve Nasıl Bulaşır

Şark Cibanı Nedir Kimlerde Görülür Ve Nasıl Bulaşır

 

Şark çıbanını açıklamak gerekirse “Leyşmanya tropika” adı verilen bir asalağın insan derisinde, monosit ve histiositler içinde parazitlenmesiyle ortaya çıkan ve aradan uzun bir süregeçtikten sonra kendisine özgü olan tıp dilinde nedbe denilen izi bırakarak iyüeşen dediğimiz bir deri hastalığıdır. Layşmanya tropikanın barındığı canlılara gelince ise bu canlılar yabani kemirgenler, köpek ve insanlardır.Dolayısıyla bu canlılar üzerinden bulaşmaktadır. Bazı tatarcık türleri, ise layşmanya tropika asalağını taşıyan canlıları yani insan, köpek ya da kemirgenlerin kanlarını emerek bu mikrobu alırlar vedaha sonra bu mikromu kanını emdiği ve bu hastalığı taşımayanlara bulaştırırlar.Yani aynı zamanda canlılar arasında bulaştığı gibi ,layşmanya tropika tatarcıklar aracılığıylada bulaşmış olurlar.Şark çıbanı etkenini taşıyan tatarcık sineği, insanı soktuktan sonra 15 gün 6 ay kadar geçen zaman diliminde ve kuluçka dönemi dediğimiz bir süreç  sonunda, tatarcığın sokmuş olduğu bölgede deri yüzeyinde kırmızı ve kaşıntılı bir papül görülür. Bu Papül zamanla derinin alt tarafına doğru ilerlerken, tepesinde bir ülserasyon belirir. Bir süre sonra bunun üzerine kabuk örtülür. Bu krutpensle kaldırılır ise altında çiviye benzer şekiller görülür. Zamanla krut kendiliğinden düşerr ve yerinde ülser kalır. Bu ülser yavaş yavaş nedbeleşir ve bir yıl sonra deri yüzeyinde şark çıbanına özgü nedbe izi tamamlanmış olur.Şark çıbanı genellikle bir kez oluştuktan sonra tam bir bağışıklık bırakır. Tedavisinde ise “Antimuan” içeren ilaçlar kullanılmaktadır.

Dikkatinizi çekebilir

Sedef hastaligi

Sedef Hastalığı, Sedef hastalığı Bulaşıcı mıdır?, Sedef Tedavi Edilmezse Ne Olur?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

SEDEF HASTALIĞI Sedef hastalığı bir deri hastalığıdır. Sedef renginde kabuklanmayla sonuçlanan bu hastalığa yakalananların derileri ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir